w , ,

Blaski i cienie polisolokaty

Jeszcze kilka lat temu polisolokaty były jednymi z najpopularniejszych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych w Polsce

polisolokaty zalety wady co to jest definicja wikipedia

Jeszcze kilka lat temu polisolokaty były jednymi z najpopularniejszych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych w Polsce. Pozwalały bowiem zarówno na oszczędzanie pieniędzy, jak i ich pomnażanie, a jednocześnie unikanie podatku od zysków kapitałowych. Czy z perspektywy czasu produkty te wciąż są tak atrakcyjne, jak wydawały się być w latach swojej świetności?

  1. Zalety polisolokaty
  2. Rezygnacja z polisolokaty, czyli dlaczego ubezpieczenia z UFK zyskały złą sławę

Wiele osób szybko pożałowało podpisania umowy na polisolokatę, ponieważ zainwestowane pieniądze przepadły w momencie szybszego rozwiązania umowy. Wysokie opłaty likwidacyjne, stosowane przez firmy posiadające polisolokaty w swojej ofercie, okazały się jednak niezgodne z prawem.

Zalety polisolokaty

Polisolokata to twór oszczędnościowo-inwestycyjny, dzięki któremu można było osiągnąć kilka korzyści. Po pierwsze, produkt miał charakter ubezpieczeniowy, a więc według umowy, pieniądze z polisy były wypłacane osobom uposażonym w momencie śmierci ubezpieczonego lub samemu ubezpieczonemu na wypadek tzw. dożycia, czyli zakończenia umowy ubezpieczenia.

Po drugie, polisolokaty pozwalały na inwestowanie wpłaconych środków, a więc pomnażanie zgromadzonego kapitału. Wreszcie po trzecie, ze względu na ubezpieczeniowy charakter polisolokaty, osiągane w jej ramach zyski były zwolnione od podatku od zysków kapitałowych, popularnie nazywanego podatkiem Belki. Z pozoru produkty te łączyły więc w sobie najlepsze cechy ubezpieczenia na życie oraz lokaty.

Rezygnacja z polisolokaty, czyli dlaczego ubezpieczenia z UFK zyskały złą sławę

Dosyć szybko okazało się jednak, że wymienione wyżej cechy polisolokaty stanowiły jedynie pozorne korzyści. Problemem nie było wypłacenie zgromadzonych środków na wypadek śmierci ubezpieczonego lub zakończenia umowy ubezpieczenia, ale wcześniejsza wypłata środków i rozwiązanie umowy przed terminem.

Rezygnacja z polisolokaty wiązała się bowiem z opłatami likwidacyjnymi, które zmieniały się wraz z długością trwania umowy. Jeśli klient chciał ją wypowiedzieć w pierwszym roku trwania polisy, w większości przypadków tracił niemal wszystkie wpłacone pieniądze. Im dłużej trwała umowa, tym opłaty likwidacyjne były mniejsze, a ich brak można było odnotować dopiero po zakończeniu umownego okresu trwania polisolokaty.

Pozorne było również bezpieczeństwo tego produktu. Środki finansowe były inwestowane podobnie jak w przypadku funduszów inwestycyjnych, a więc inwestycja była obarczona sporym ryzykiem. Obiecany zysk oddalał się więc, a wielu posiadaczy polisolokat nie zyskało, a wręcz straciło pieniądze oraz zaufanie, którym obdarzyli Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Polskie prawo zakłada jednak, że klauzule umowne, które rażąco naruszają interesy konsumenta, są wobec niego nieskuteczne. To otworzyło furtkę takim firmom jak https://oplatylikwidacyjne24.pl/rezygnacja-polisolokaty/ do walki o zwrot w całości niesłusznie pobranych, bardzo wysokich opłat likwidacyjnych.

Samodzielne odzyskanie pobranych przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe opłat jest trudne, ponieważ wymaga szczegółowej znajomości przepisów z kilku dziedzin prawa. Takimi sprawami zaczęli się więc zajmować adwokaci, którzy korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, mogli skutecznie zawalczyć o zwrot niesłusznie pobranych opłat, odnosząc na tym polu liczne sukcesy. Odzyskanie opłaty likwidacyjnej w całości jest więc skomplikowane, ale jak najbardziej możliwe, a rezygnacja z polisolokaty nie musi wiązać się ze stratą zgromadzonych na niej środków.

—–

Materiał partnera portalu. Zawarte w nim informacje mają charakter tylko i wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej serwisu Burbonik.pl w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

obowiazkowy pobór do wojska 2021 2022 wojna wojskowa komenda uzupełnień nabór wot

Rząd przywróci obowiązkowy pobór do wojska? „Nakazuje tego Konstytucja”

jasnowdzi jackowski koronawirus indie youtube najnowsze wizje lato 2021

Krzysztof Jackowski krytykuje znoszenie obostrzeń. „Obym się mylił, ale…”