w ,

HAHAHA!HAHAHA! OMGOMG KOCHAM TO!KOCHAM TO! WTFWTF

Ujawniono, kogo Polacy najbardziej nienawidzą! To badanie mówi wszystko

W Polsce już od lat trwa kryzys elit, ale ostatnie wyniki badania IBRiS pokazały, że jest coraz gorzej.

polacy nienawidzą elit najbogatsi forum ibris sondaż badanie

W Polsce już od lat trwa kryzys elit, ale ostatnie wyniki badania IBRiS pokazały, że jest coraz gorzej. Dobre zdanie o elitach politycznych ma tylko 10% proc. Polaków. Na samo słowo „elity” aż 54 proc. reaguje negatywnie – wynika z raportu opublikowanego przez Forum IBRiS.

Kogo Polacy najbardziej nienawidzą? Nowe wyniki badań

Choć 44 proc. Polaków przyznaje, że elity w Polsce są potrzebne, to nie mają na myśli tych grup, które obecnie za elity możemy uznać. Należy je jak najszybciej wymienić zdaniem 64 proc. badanych. Podejścia takiego nie podzielają jednak wyborcy PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia – wśród nich tylko 23 proc. chce wymiany elit. Dla 51 proc. jak na razie się sprawdzają.

Jeśli chodzi o wyborców szeroko rozumianej opozycji, to w próżno szukać pozytywnych skojarzeń dla obecnych elit politycznych – aż 90 proc. z nich ma o nich zdanie negatywne. Istnieją dwa racjonalne wytłumaczenia dla tych wyników – albo wyborcy opozycji za elity uznają wyłącznie polityków Zjednoczonej Prawicy, albo w równym stopniu zawiedli się na partii rządzącej i politykach z własnych obozów.

Jakie elity są przez Polaków oceniane najlepiej? Naukowe i kulturalne. Do tych pierwszych pozytywnie odnosi się 36 proc. badanych, a do drugich 33 proc. To są też grupy, które mają w społeczeństwie więcej zwolenników niż przeciwników.

Nie patrzymy przychylnie na bogatszych od nas

Choć, jak komentuje Marcin Duma, Prezes IBRiS, Polacy z jednej strony chcą, aby rola autorytetów naukowych szczególnie w pandemii była większa, ale z drugiej może się to szybko zmienić, jeśli te autorytety staną nam na drodze do wolności, czyli Polski bez obostrzeń.

Elity gospodarcze są dobrze oceniane przez 29 proc. respondentów. Nie patrzymy przychylnie na ludzi zdecydowanie bogatszych od nas, choć wyjątkami są Ci, którzy swoją opowieść o bogactwie oparli o ciężką, mozolną pracę. Z drugiej strony, dla Polaków już sama możliwość stania się elitą to wyłącznie zasługa posiadania znacznego bogactwa.

Na samym końcu znalazły się elity polityczne, przez 10 proc. pytanych ocenione pozytywnie. To właśnie szczególnie tych ludzi należy wymienić, aby sytuacja Polski, a także samopoczucie Polaków poprawiły się.

jasnowdzi jackowski koronawirus indie youtube najnowsze wizje lato 2021

Krzysztof Jackowski krytykuje znoszenie obostrzeń. „Obym się mylił, ale…”

polski ład kolejki do lekarzy specjalistów zniesienie limitów służba zdrowia składka zdrowotna

Zaskakujący ruch rządzących. Chodzi o kolejki do lekarzy specjalistów