w ,

Rząd w strachu! Od 1 grudnia nowy pakiet obostrzeń. „Trzeba działać bardzo pilnie”

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej od wielu dni krytykuje rząd za bezczynność w walce z epidemią. Rząd zdecydował się na uruchomienie pakietu alertowego.

nowe obostrzenia od 1 grudnia omicron
Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, na której ogłoszono nowe zmiany w obowiązujących obostrzeniach. Fot. TVN24 (screen)

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe restrykcje. Rząd jest wystraszony nowym wariantem koronawirusa o nazwie omicron. Jedną z kluczowych zmian będzie obowiązek kwarantanny po powrocie z krajów, gdzie mutacja jest już obecna.

Wariant Omicron straszy Europę. Od 1 grudnia nowe obostrzenia

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej od wielu dni krytykuje rząd za bezczynność w walce z epidemią. Jej eksperci twierdzą, że to ogromne zaniedbanie, które skutkuje utratą zdrowia lub życia wielu obywateli. Rząd postanowił jednak zareagować na nowe niebezpieczeństwo związane z kolejną odmianą koronawirusa.

Mateusz Morawiecki od kilku dni przekonuje, że jakiekolwiek kolejne restrrykcje dla osób niezaszczepionych nie daje żadnej gwarancji, że skłoni to te osoby do przyjęcia swoich dawek. Szef rządu jest jednak mocno zaniepokojony rozwojem sytuacji. – Znów zaczynamy bać się wirusa – przyznał w trakcie spotkania z mediami.

Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia – zapewnił jeszcze przed konferencją minister Adam Niedzielski. Jego zdaniem nowy wariant koronawirusa nazwany przez Światową Organizację Zdrowia Omicronem może zmienić całkowicie sytuację epidemiczną na naszym kontynencie.

Obostrzenia grudzień 2021. Co się zmieni?

Adam Niedzielski jest mimo wszystko przekonany, że w Polsce czwarta fala epidemii hamuje. Symulacja resortu zdrowia wskazuje, że liczba zakażeń powinna niebawem zacząć spadać lub utrzyma się na podobnym poziomie. Pokrzyżować te statystyki może nowy wariant wirusa, jeśli dotrze do Polski.

Niestety w ostatnich dniach pojawił się zupełnie nowy element, który może być […] elementem, który zupełnie zmienia to, co spodziewaliśmy się, że będzie w najbliższej przyszłości – przyznał zaniepokojony minister zdrowia.

Od 1 grudnia rząd wprowadza tzw. „pakiet alertowy obostrzeń„. To przede wszystkim zmiany dotyczące uszczelnienia ruchu na granicach. Ministerstwo Zdrowia wprowadzi całkowity zakaz lotów do krajów afrykańskich o wysokim ryzyku. To Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i Republika Południowej Afryki.

Obywatele wracający do Polski z wyżej wymienionych krajów skierowane zostaną na dwutygodniową obowiązkową kwarantannę. Nie będzie z niej zwalniał test na koronawirusa. Te same zmiany dotyczą wszelkich powrotów do kraju spoza strefy Schengen, z tym wyjątkiem, że można będzie jej uniknąć wykazując negatywny test PCR po ośmiu dniach od powrotu.

Zmiany w gastronomii i innych instytucjach

Nowe obostrzenia zakładają również zmniejszenie limitów osób przebywających jednocześnie w placówkach kultury, kościołach, obiektach sportowych, obiektach gastronomicznych (50 proc. obłożenia), a także podczas zgromadzeń i uroczystości (maksymalnie do 100 osób).

W siłowniach, centrach fitness, muzeach, kasynach, galeriach sztuki, a także podczas targów i wystaw, przebywać będzie mogła jedna osoba na 15 metrów kwadratowych obiektu.

Zdaniem ministra zdrowia wariant Omicron generuje wysokie ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co musi zmienić podejście rządu do walki z pandemią.

pkp intercity pluskwy odkrycie fotele brud

Obrzydliwe odkrycie w pociągu PKP Intercity. „Nikomu nie życzę takiej podróży”

rydzyk pis sojusz tronu z ołtarzem redemptorysta radio maryja kaczyński pieniądze park pamięci

Rydzyk będzie rwał włosy z głowy. Trudno uwierzyć w to, co mu zrobił Kaczyński