w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Ile dziś warte jest 500 plus? Eksperci biją na alarm, rodziny będą w szoku

Co pozostało z 500 plus? Eksperci policzyli, jaką stratę w ostatnich latach ponieśli rodzice. Ujawnili też, ile realnie jest dziś warte wsparcie rodzin. Wnioski są smutne.

nowe 500 plus na zdrowie ministerstwo zdrowia nowy program koronawirus

Ceny w sklepach biją rekordy, inflacja jest na poziomie najwyższym od 20 lat, a zakupy są dla rodzin coraz większa udręką. To wszystko sprawia, że comiesięczny dodatek 500 plus stracił mocno na wartości. Właśnie ujawniono, ile realnie jest dziś warte to rządowe wsparcie.

Rodziny będą załamane. Realna wartość 500 plus spadła

Od wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus minęło już ponad 5 lat. Okazało się, że od tamtej pory, z powodu szalejącej drożyzny oraz inflacji, dodatek ten dziś ma wartość o 70 zł mniejszą. To oznacza, że możemy za te pieniądze kupić o tyle mniej. Z kolei za trzy lata będzie ono warte 400 zł.

Rząd lada moment znowelizuje ustawę o świadczeniu 500 plus, ale nie ma w nim niestety mowy o waloryzacji. To oznacza, że wsparcie jest pozorne, bo kupić za te pieniądze możemy o jedną piątą mniej, niż w momencie, gdy uruchamiano program.

Kwota świadczenia pozostanie na tym samym poziomie, a rząd jest w trakcie poszukiwania oszczędności przy jego wypłatach. Stąd nabór wniosków odbywać się będzie już tylko i wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłatami zajmie się ZUS. Ma to dać budżetowi państwa oszczędność na poziomie około 3 mld zł w kolejnej dekadzie.

Podsumowując, mimo to, że rodziny dostają od państwa banknot 500 zł, to realnie jest to z każdym miesiącem warte coraz mniej. Inflacja zjada nasze oszczędności. Tylko w sierpniu tego roku drożyzna opanowała kraj w takim stopniu, że tak źle nie było od 20 lat.

Dziś 500plus to realne 430 zł

W rok po wprowadzeniu świadczenia ceny wzrosły o ok. 2 proc. W następnym roku był to wzrost na poziomie 1,6 proc, a kolejne lata przyniosły przyspieszenie. Na wiosnę 2020 roku inflacja wyniosła już ponad 3 proc., a w tym ponad 4,3. Teraz, na jesień, to już ponad 5 proc. To bezpośrednio przekłada się na realną wartość nabywczą 500 plus.

Eksperci portalu ekonomicznego Money.pl postanowili podliczyć, jak to przełożyło się na wartość świadczenia. Ta spadała z każdym rokiem najpierw do 490 zł, dwa lata później do około 471 zł. Zanim rozkręciła się epidemia koronawirusa, było to już 455 zł. Dziś 500 plus ma wartość dokładnie 434 zł. To oznacza, że 13 proc. świadczenia zostało już zjedzone przez drożyznę.

POLECAMY:
500 plus będzie odbierane? Szczere słowa polityka PiS

Co dalej z programem 500+? Premier nie ma złudzeń

Gdyby rząd chciał utrzymać tę samą wartość świadczenia 500 plus, jakie miało ono w momencie startu, to dziś musiałby wypłacać dokładnie 576 zł. To by się wiązało jednak z kolejnymi obciążeniami dla budżetu oraz wzrostem kosztów obsługi całego programu.

Nie da się jednak ukryć, że program Rodzina 500 Plus stanowił przez ostatnie lata wielkie wsparcie dla rodzin. W sumie wypłacono już ponad 6,6 mln dzieci do 18 roku życia ponad 134 mld zł. Prognoza NBP mówi nam jednak, że kolejne trzy lata będą wiązały się z dalszym silnym wzrostem cen, co spowoduje, że 500 plus realnie będzie wtedy warte poniżej 400 zł.

Według prognoz inflacji NBP przez najbliższe trzy lata ceny w Polsce wzrosną średnio o blisko 11 proc. Przy braku waloryzacji świadczenia za niecałe 3 lata realna wartość świadczenia 500+ spadnie do poziomu niższego, niż 400 zł.

500 plus dla seniora wniosek zus

500 plus dla seniora. Ujawniono, kto dostanie i jakie warunki trzeba spełnić

dawid kubacki nie żyje phishing facebook

Dawid Kubacki nie żyje? „Mrożące krew w żyłach nagranie” krąży po sieci. Przestrzegamy