w ,

Benedykt XVI nie żyje. Emerytowany papież odszedł w wieku 95 lat

Nie żyje papież Benedykt XVI. Miał 95 lat. Informację o jego śmierci podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

benedykt xvi nie żyje
Fot. Vandeville E.

Nie żyje papież Benedykt XVI. Zmarł 31 grudnia o godzinie 9:34. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 r. o 9:30 na Placu Świętego Piotra pod przewodnictwem Papieża Franciszka.

Benedykt XVI nie żyje. Papież odszedł w wieku 95 lat

28 grudnia Franciszek wzywał do modlitwy za Papieża Benedykta XVI, informując, że jest on „bardzo słaby„. Prosił w czasie audiencji Boga, by „pocieszał i wspierał go w dawaniu świadectwa miłości do Kościoła aż do końca„. To świadczyło o tym, że ze zdrowiem emerytowanego papieża jest coraz gorzej.

28 grudnia wieczorem media obiegła niepokojąca informacja o tym, że kolejne funkcje życiowe papieża emeryta gasną. Z każdą godziną nasilały się problemy z oddychaniem, sercem oraz funkcjonowaniem nerek.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku, czyli w Wielką Sobotę. Jako kardynał celebrował mszę świętą podczas pogrzebu Jana Pawła II w 2015 roku. Następnie 19 kwietnia 2015 roku został wybrany papieżem – następcą Papieża Polaka. 24 kwietnia odbyła się msza inaugurująca jego pontyfikat.

Miał nadzieję, że nie zostanie głową Kościoła

Nie chciał zostać papieżem po Janie Pawle II, co sam oficjalnie wielokrotnie potwierdzał. Jak mówił, „podczas konklawe modliłem się do Boga, żeby mnie nie wybrano. Tym razem jednak Bóg wyraźnie mnie nie posłuchał„.

28 lutego 2013 z własnej inicjatywy zakończył pontyfikat zostając emerytowanym papieżem (łac. Pontifex Romanus emeritus). Ustąpił z tego urzędu jako pierwszy papież od czasów Grzegorza XII w 1415 r.

W ostatnich latach emerytowany papież rzadko pojawiał się publicznie. Okazjonalnie pokazywano jednak jego nowe zdjęcia w mediach społecznościowych. Po raz ostatni publicznie widziano go w 2016 roku z okazji obchodów 65. rocznicy święceń kapłańskich.

iwona wieczorek jackowski

Jackowski wskazał, gdzie jest ciało Iwony Wieczorek? Policja przeszukuje plażę w Sopocie

sołowjow o polsce

Przyjaciel Putina znów grozi atakiem na Warszawę. „Mogę sobie z łatwością to wyobrazić…”